دره-ستارگان-جزیره-قشم

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی جزیره قشم ، دره ستارگان است که یک جاذبه طبیعی با زیبایی های فراوان است و بومیانی که در این جزیره زندگی می کنند، باور دارند دره ستارگان در اثر افتادن ستارگان به زمین به این شکل درآمده است. برخی از بومیان هم تصور می کنند در این منطقه جن ها و ارواح سرگردان زیادی وجود دارد که در طول شبانه روز در این دره، در حال رفت و آمد هستند. چیزی که شما را شگفت زده خواهد کرد، وجود ستون های عجیب و غریب و بسیار بلند است که در این دره وجود دارد و در زمان وزیدن باد، باعث شنیده شدن صداهای ترسناک می شود. دلیل اعتقاد بومیان به جن و روح هم شاید همین باشد.

بر اساس گفته های تاریخ شناسان، دره ستارگان به دلیل فرسایش خاک، و برخورد ماسه ها به سنگ ها به وجود آمده است و قدمت آن به دوره سنوزوئیک برمی گردد. این دره زیبا که یکی از معروف ترین مکان های دیدنی قشم است، در نزدیکی خلیج فارس قرار گرفته است و برای رفتن به آن جا باید ساحل جنوبی قشم را طی کنید. شکل عجیب و غریب و قدمت ۲ میلیون ساله آن، باعث شده تا گردشگران زیادی هر ساله برای بازدید از دره ستارگان به این منطقه بروند. دره ستارگان یکی از شاهکارهای کم نظیر طبیعت زیبای قشم است که در ۵ کیلومتری روستای برکه خلف قرار گرفته است.

بر اساس گفته های تاریخ شناسان، دره ستارگان به دلیل فرسایش خاک، و برخورد ماسه ها به سنگ ها به وجود آمده است و قدمت آن به دوره سنوزوئیک برمی گردد.

دره-ستارگان

پدیده شگفت آوری در ژئوپارک قشم

به دلیل قدمت و ویژگی های خاصی که دره ستارگان در جزیره قشم دارد، این دره به عنوان قسمتی از ژئو پارک جزیره قشم به شمار می رود و حتی در فهرست آثار طبیعى سازمان یونسکو هم به ثبت رسیده است. ژئو پارک قشم آثار زیباى طبیعى و تاریخى فراوانی دارد که از آن به عنوان تنها ژئو پارک خاورمیانه یاد می شود.

دره ستارگان که به آن دره ستاره ها هم گفته می شود، به همراه دره چاه کوه، یکی از پدیده های شگفت آور هستند که به واسطه فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین به وجود آمده اند. دره یا تنگه چاه کوه، یک دره به عمق ۱۰۰ متر است که نمایش دیگرى از فرسایش سنگ هاى رسوبى است. فلات اولیه دره ستارگان که در بخش شمالى آن قرار گرفته است، به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده است و در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد. جنس این دره از ماسه سنگ با سیمان آهکى است و پر از پوسته هاى فسیلى است.

به دلیل قدمت و ویژگی های خاصی که دره ستارگان در جزیره قشم دارد، این دره به عنوان قسمتی از ژئو پارک جزیره قشم به شمار می رود و حتی در فهرست آثار طبیعى سازمان یونسکو هم به ثبت رسیده است.

ساختار دره ستارگان

دوجنس متفاوت در دیواره های دره ستارگان وجود دارد، لایه های ضخیم و لایه های نازک. لایه های ضخیمی که در این دره به کار رفته اند، از جنس نرم و با طیف های رنگی از کرم تا خاکستری روشن هستند و لایه های نازک که به نسبت سخت تر هستند، دارای طیف رنگی سفید تا خاکستری تیره هستند. سختی و مقاومت این لایه ها به دلیل وجود سیمان طبیعی در ترکیبات خاک این لایه هاست.

دره-ستارگان-از-جاهای-دیدنی-قشم

از جمله بخش های دیگری که در این دره می توانید ببینید، مخروط هاى نوک تیز، ستون هاى فرسایش یافته، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى هستند که به دلیل سست بودن جنس لایه هایی که در آن قرار دارد، انتظار می رود بعد از هر بارندگى شدید، تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

در ابتداى سال ۸۵ بود که مدیرعامل منطقه آزاد قشم دستور داد راه دسترسی برای بازدید از این منطقه باز شود و پس از آن با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان منطقه آزاد و با کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف، این منطقه به یک منطقه توریستی و تفریحی برای گردشگران تبدیل شد. همچنین پس از مدتی در این منطقه امکانات رفاهى و بهداشتى خوبی تعبیه شد تا گردشگران مشکلی از نظر بهداشتی در این منطقه نداشته باشند.

از جمله بخش های دیگری که در این دره می توانید ببینید، مخروط هاى نوک تیز، ستون هاى فرسایش یافته، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى هستند که به دلیل سست بودن جنس لایه هایی که در آن قرار دارد، انتظار می رود بعد از هر بارندگى شدید، تغییرات قابل توجهی در شکل ظاهری دره ایجاد شود.

کجا بمانیم؟

پس از آشنایی با جزیره قشم و جاهای دیدنی آن، باید به دنبال اقامت در قشم باشید. برای این کار می توانید در این شهر به صورت آنلاین ویلا و اقامتگاه اجاره کنید. ایوونک یک سامانه رزرو آنلاین ویلا و اقامتگاه است که به شما کمک می کند تا از راهی ایمن بتوانید ویلا یا اقامتگاه اجاره کنید. لینک زیر به شما کمک می کند تا لیست اقامتگاه های جزیره قشم را ببینید.

اجاره آنلاین ویلا و اقامتگاه در قشم و کیش